Jak fyzikální zákon praví, teplý vzduch se pohybuje směrem vzhůru a šikmá střecha je pak hlavním tepelným mostem stavby. Z toho vyplývá, že se nabízí hned několik řešení: Navrhnout dům bez střechy, což se zatím nikomu nepovedlo, nebo se zaměřit na poctivá tepelná opatření, která minimalizují energetické ztráty. Na co vše si dát pozor, abychom „netopili Pánu Bohu do oken“?
Mnoho lidí se domnívá, že střešní okna jsou symbolem tepelných ztrát. Současná střešní okna však mají takové izolační vlastnosti, že díky nim nepocítíte žádný zásadní únik tepla a k tomu budete mít nenahraditelně prosvětlený interiér denním světlem. Například střešní okna VELUX mají unikátní systém Thermo Technology™, který díky kombinaci tepelně izolačního materiálu a kvalitního těsnění nabízí větší energetickou efektivitu a udržuje dokonalé teplo uvnitř vašeho domova.
Na izolaci nešetřete
Pokud se rozhodnete dát přednost levnější a ne příliš kvalitní izolaci, může vám to život v podkroví velmi znepříjemnit. Je proto důležité vybrat co nejvhodnější a nejkvalitnější. Stavební trh nabízí velké množství materiálů a variant. Vyrábí se izolace minerální, bavlněná, můžeme použít polystyren či pěnové sklo. Izolaci je možné pokládat nebo foukat speciálním fénem. Udělejte si čas na studium materiálů a výběr vhodné tepelné izolace vám přímo na míru.
Nejnáchylnější místa podkroví bývají u hřebene, v přechodu mezi střechou a fasádou. Ať už dělníci nedostali při práci občerstvení nebo architekt špatně navrhl řešený detail, nedokonalé provedení tepelné izolace může vést k následné kondenzaci vodních par. Nekvalitně provedená tepelná izolace se tedy dokáže pěkně vymstít. Jakmile totiž dovolíte plísni a houbám, aby se vám zabydleli v pokoji, již se odtud těžko vyhánějí. Pokud vybíráte dům či byt, leckdy sami nepoznáte, zda je v něm nadměrná vlhkost. Z toho důvodu se vyplatí vzít s sebou na prohlídku odborníka, který mnohdy objeví to, co sami nevidíte.
Na co bychom neměli zapomenout
Když už mluvíme o plísních, účinný způsob, jak předcházet jejich vzniku, je také dostatečné větrání. I perfektně zateplené podkroví totiž vyžaduje pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Často na něj zapomínáme, přitom je balzámem nejen pro náš interiér, ale i pro naše zdraví.