4+1 tip, jak si udržet v podkroví správnou vlhkost

"Host do domu, Bůh do domu". A vězte, že o některé návštěvy by se mělo pečovat se zvýšenou pozorností. Jednou z nich je právě vlhkost. Přichází bez pozvání, vleze všude, kam jen oko dohlédne a těžko se s ní člověk domluví na odchodu. Existuje však pár způsobů, jak si s ní poradit. Přinášíme vám 4+1 jeden tip, jak si udržet tu správnou hodnotu vlhkosti v interiéru.

Kde se vlastně ta vlhkost bere? Jednoduše ji každou vteřinou vydechujeme, ona si pak pluje interiérem, a jakmile narazí na chladné sklo, začne se rosit.  Velmi důležité je proto také umístění topné soustavy, která zajistí permanentní cirkulaci vzduchu. Vlhkost na povrchu skla tak nestihne kondenzovat a opět se vrací do interiéru.

 

121379-01-XL Vlhkost závisí především na cirkulaci vzduchu.  

Tradiční řešení

Je to až banálně jednoduché – otevřeme si okno. Ideální je použít příčné větrání, říká se tomu lidově průvan. Zvolíme okna na protilehlých fasádách s rozdílnými teplotami, vzduch nabere rychlost a vlhkost optimalizujeme za minimálních tepelných ztrát během pár vteřin.

 

121660-01-XXL Protilehlá okna zajistí lepší cirkulaci vzduchu. 

 

Taky zapomínáte větrat? Chytrou „vychytávkou“ v této oblasti je integrovaná ventilace střešních oken VELUX. Díky ní můžete větrat třeba celý den, i když máte okno zavřené. Dovnitř vám bude proudit čerstvý vzduch, beze strachu z dešťových kapek či bodavého hmyzu.

 

124366-02-XXL Díky integrované ventilaci proudí do interiéru vzduch aniž byste museli otevřít okno.

Dalším tipem je malé technologické řešení vlhkosti. Snížit hladinu pod hraničních 60 % nám pomůže malá krabička - klimatizace. Pokud máme v podkroví galerii, takovéto řešení je skoro nezbytně nutné. Lidé snesou až 70% vlhkosti, ale takový Van Gogh více jak 35% nezvládne, začne sesychat.

shutterstock_154499510 Zdroj: Shutterstock.com

 

Speciální péči věnujte koupelnám, ty jsou z logiky věci k nadměrné vlhkosti nejnáchylnější. V takových prostorách není nad silný ventilátor, který pomocí komínového efektu vytáhne vlhkost jako Santa prázdný pytel na dárky. Větrák umístěte ideálně přímo nad sprchový kout či vanu.

118935-02-XXL Do koupelny nezapomeňte umístit ventilátor.