Podkrovní byt může být díky zajímavým dispozicím, úžasnému výhledu a spoustě světla skutečně nádherným místem k bydlení. Při jeho budování nebo rekonstrukci je ale dobré vše do detailu promyslet, abyste se vyvarovali několika „začátečnických“ chyb. Místo útulného a prosvětleného prostoru by pak mohla být z „projektu podkroví“ pouze nevydařená investice. Pojďme se společně podívat na některé z běžných přešlapů.

Zběsilý start

Při přestavbě podkroví si nejdříve vytvořte základní náčrt – představu, jak bude vypadat váš vysněný byt.  Kde bude ložnice a jak chci velkou kuchyň? Chci spíše velký otevřený prostor nebo rozčleněný na menší samostatné místnosti? Kam umístím střešní okna a kolik jich bude? Takové otázky si položte jako první, detaily jako nábytek a dekorace můžete řešit později.

Při plánování rozhodně nepodceňujte kvalitní izolaci. 
Dejte si záležet s rozmístění střešních oken.

Špatná skladba střešního pláště

Zní to jako klišé, ale obzvláště v podkroví nepodceňujte dostatečnou izolaci střechy. Zateplením proto raději pověřte zkušeného odborníka a na legendu o „vedru“ v létě a vymrzlém podkroví v zimě si ani nevzpomenete. Zvažte i rozmístění střešních oken, která zásadně ovlivňují tepelný komfort uvnitř místnosti. Okna orientovaná na jih sice nejvýrazněji snižují spotřebu energie na vytápění díky pasivnímu ohřevu slunečním zářením, v letních měsících ale zároveň mohou vést k přehřívání interiéru. Efektivní způsob, jak předejít letnímu přehřívání, jsou proto venkovní stínicí doplňky jako markýzy nebo rolety.

Dbejte na dostatek denního světla.

Nedostatek denního světla a čerstvého vzduchu

Příjemnou atmosféru v podkroví utváří z velké míry výhled a dostatek denního světla. To dostanete do bytu nejlépe pomocí střešních oken, která poskytují dvakrát více světla než svislá okna stejných rozměrů a třikrát více světla než vikýře. Ideálně umístěte více střešních oken vedle sebe nebo k nim dodejte doplňková svislá okna, čímž vám vznikne prozářená stěna interiéru, která nabízí fantastický výhled. Neméně důležité je pravidelné větrání. Kromě toho, že jím odvádíte z místnosti přebytečnou vlhkost a regulujete teplotu v prostoru, dodává čerstvý vzduch člověku příjemný pocit spojení s přírodou a má pozitivní vliv na schopnost koncentrace.

Střešní okna umístěte do výšky 130-150 cm. 
Správné umístění vám nabídne skvělý výhled vestoje i vsedě.

Nedomyšlené umístění střešních oken

Nepromyšleným umístěním oken se ochudíte o překrásný výhled.

Kromě počtu oken je velmi důležité věnovat pozornost i jejich konkrétnímu umístění a výšce instalace. Okna ve výšce okolo 90 cm sice neosvětlí takovou část pokoje, umožní ale komfortní výhled jak ve stoje, tak vsedě.  Tato varianta zároveň nabízí maximální využití prostoru, protože umožňuje přímo pod okno umístit nábytek, třeba psací stůl nebo skřínky. Funkčnost okna tím nijak neomezíte. Při nižším osazení se vám bude okno také pohodlně ovládat, nejlépe pomocí horního madla. Montáž s výškou nad 150 cm zase osvětlí pokoj lépe, ale neužijete si takový výhled. Řešením však může být instalace výklopně-kyvného okna, které se otevírá ven, takže do něj můžete vstoupit a užít si široký, panoramatický výhled. Pokud jsou v bytě místa, která se neobejdou bez umělého osvětlení, vězte, že minimálně přes den není světlo ze žárovky jedinou možností. Přirozené denní světlo můžete do pokojů bez oken, např. chodby, šatny, WC, koupelny, přivést pomocí světlovodů. Ty jsou schopné přivést zhruba tolik světla jako tradiční 60W žárovka.

Trámy dodají interiéru dokonalou atmosféru. 

Zahalení původních konstrukcí

A na závěr „drobný“ detail, který dělá podkroví podkrovím – původní dřevěné trámy. Jejich zakrýváním často „začišťujeme“ prostor.  Nebojte se ale, že pokud je necháte holé, musí jinak prakticky a vkusně vybavené podkroví vypadat jako na chalupě. Čistý a moderní design bytu tím můžete naopak podtrhnout a dřevo dodá prostorům hřejivou atmosféru.