Útulný a prosvětlený prostor je snem každého, kdo bydlí nebo se chce nastěhovat do podkroví. Obavy z astronomických cen za energie, které by mohly bydlení pod střechou znepříjemnit, jsou ale jen zbytečným strašákem. Pokud se budete držet několika základních pravidel, můžete své náklady alespoň trochu odlehčit a zároveň žít ekologicky i v bytě s vysokými stropy nebo velkými střešními okny. Kolik a jak se dá v podkroví ušetřit?
Budiž teplo! Ale za kolik…
Přibližně 70 % energie padne v domácnostech na vytápění. Takže pokud jste se zamilovali do krásných otevřených prostor s vysokými stropy, pak vězte, že je potřeba věnovat speciální pozornost důmyslnému systému vytápění. Řešením může být instalace krbu s rozvody tepla po celém bytě nebo domě. Krb totiž nemusí být jen hezkým doplňkem obývacího pokoje. Může se naopak stát praktickým rozvodníkem tepla, který dokáže ušetřit citelnou část rodinného rozpočtu. Proto už teplo nepouštějte komínem ven, ale pošlete ho tam, kde je v domě potřeba. Teplovzdušné vytápění je totiž ve srovnání s tím teplovodním relativně levnou záležitostí.

Pozor na nabíječky, žárovky a neodmražené lednice. Jsou to nenasytové
Výrazně lze ušetřit i za elektřinu. Drobnosti jako vytahování nabíječek ze zásuvky, pravidelné odmrazování chladničky nebo úplné vypínání spotřebičů mohou znít jako malichernosti, v konečném účtování ale dělají velký rozdíl. Desetinu energie v našich bytech spotřebují svítidla. Klasické žárovky proto nahraďte úspornými LED svítidly a zářivkami. Dostatek světla je totiž pro člověka a jeho zdraví nesmírně důležitý. Nejpříjemnější a samozřejmě nejpřirozenější je však pro nás denní světlo. Proto nikdy nezapomínejte na důkladné prosvětlení vašich podkrovních interiérů dostatkem střešních oken.

Jak ušetřit se střešními okny?
Lidé si často myslí, že střešní okna musí zvyšovat energetické ztráty. Omyl. Kvalitní střešní okna přináší do bytu spoustu denního světla, vzdušnosti a v zimě dokonce i tepla. Zejména pokud umístíte dostatek střešních oken směrem na jih, kdy jimi do interiéru proniká větší množství slunečních paprsků. Prosklené plochy lze proto využít i k prohřívání interiéru díky těmto pasivním solárním ziskům, a snížit tak náklady za vytápění během chladných měsíců. Vůbec se proto neobávejte instalace ani větších střešních oken, která lze vybavit dvoj - až trojsklem se spolehlivou izolací. Pozor si nicméně dejte na důkladné zateplení prostoru okolo rámu střešního okna a zvažte i tzv. zapuštěnou montáž, kdy je okno vloženo hlouběji do konstrukce střechy, díky čemuž těsní ještě lépe. Pro zapuštěnou montáž je nejvhodnější volit okna s energeticky nejefektivnějším zasklením, tedy trojsklo.

Úniky tepla velmi efektivně redukují i venkovní rolety. Ty totiž v zimě dokážou snížit tepelné ztráty až o 17 %. Navíc chrání okno před poškozením při špatných povětrnostních podmínkách a tlumí venkovní hluk z deště nebo krupobití.

Luftujte bez obav
Je prokázáno, že čerstvý vzduch zvyšuje naší výkonnost i celkovou spokojenost. Větrání v chladných měsících se často podceňuje a hlavně omezuje kvůli obavám ze zbytečné ztráty tepla v místnosti. Pokud však vyvětráte krátce a intenzivně – a to i v zimě - přivedete do podkroví dostatek čerstvého vzduchu, aniž by se konstrukce domu výrazně ochladila. Pro správné větrání doporučujeme otevřít více střešních oken najednou, a to na 5 až 10 minut. Ideálně 3x denně. V místnosti se také snažte udržovat optimální pokojovou teplotu, a to zhruba 21 °C.
A ještě pár praktických tipů na závěr pro každého
- Na zeď za radiátory se vyplatí nalepit reflexní fólii, která odrazí zpět až 90 % tepla.
- Není vhodné umístit ledničku/mrazničku vedle tepelného zdroje (radiátor, sporák, myčka), spotřebuje vám pak totiž více energie. Pokud nemáte jinou možnost, doporučujeme mezi spotřebiče umístit izolaci.
- Nevařte v malých hrncích na velkých plotýnkách a nezapomínejte na pokličky, ušetří vám až 100 % energie.
Pozor na stand-by režim. Zkuste zapojit své spotřebiče do prodlužovačky s jednorázovým vypínačem, ten pak na noc vypínejte. Případně si můžete pořídit i spínací hodiny, které vás budou od elektrické sítě odpojovat automaticky samy a pravidelně.