Jak opticky zvětšit prostor v podkroví?

Kdybychom tak mohli "máchnout hůlkou" a rychlým kouzlem proměnit naše malé příbytky v lukrativní lofty. Byly by krásné a prostorné, půvabné a velkolepé. Hmmm, zas tak jednoduché to asi nebude, ale existují určitá řešení, jak alespoň opticky prostor zvětšit. Pojďme se společně podívat, jakou magii jsme si pro vás připravili.

Barvy a lesklé materiály jsou tím nejjednodušším řešením pro vzdušné a pocitově prostorné interiéry. Čím světlejší odstín vybereme, tím více se bude světlo odrážet do prostoru.

123919-01-XXL Bílá barva opticky zvětší každý prostor. 

Nebude-li stačit barevné řešení, zvolíme lakované povrchy skříní, parket a obkladů. Dalším jednoduchým tipem jsou i jemné textury a spárořez menších dlaždic, které velmi dobře zvládají prostor podkroví opticky zvětšit.

119743-01-XXL 
Malé prostory opticky zvětšíte menšími dlaždicemi. 

Tím nejdůležitějším prvkem, který je zcela přírodní a v podstatě zdarma, přesto dokáže ze špeluňky udělat prostorné hnízdo, je denní světlo. Dostatečně dimenzovaná okna zajistí kvalitní a prosvětlené podkrovní prostory. Jejich umístění a orientace budou pro váš příjemný pocit klíčové. Věnujte tedy více času přípravě a poctivému plánování okenních otvorů. Pokud si nevíte rady, nechte si poradit, jak střešní okno vhodně vybrat.

125738-01-XXL Nejdůležitější je dostatek denního světla. 

Správná volba nábytku je dalším krokem k prostornému a vzdušnému interiéru. Především nízký a kusový nábytek rozmístíme ke stěnám, abychom dosáhli co nejvíce volného prostoru v úrovni horizontu očí.

111134-01-XXL Volný prostor dodá pokoji vzdušnost. 

Úložná místa volíme otevřená, namísto skříněk raději police. Někteří fajnšmekři si potrpí na každém detailu, proto při výrobě nábytku navrhněte konstrukci co nejsubtilnější - namísto masivního dřeva upřednostněte například tenké kovové profily.

500334-01 velux_showroom_02_2014-018 
Namísto skříněk zvolte raději otevřené police. 

Jednoduchý efekt vytvoříme při použití zrcadel či průhledů do dalších místností. Již autoři petřínského zámku věděli, jak dostat světlo do hloubi svého bludiště. Umístěte zrcadla především do stísněných koupelen a úzkých chodeb, a vaše podkroví se pocitově ihned promění v luxusní a prostorné zámecké foyer.

119158-01-XXL Malý prostor pocitově zvětšíte i umístěním zrcadla.