Jak opticky zvětšit prostor v podkroví?

Kdybychom tak mohli "máchnout hůlkou" a rychlým kouzlem proměnit naše malé příbytky v lukrativní lofty. Byly by krásné a prostorné, půvabné a velkolepé. Hmmm, zas tak jednoduché to asi nebude, ale existují určitá řešení, jak alespoň opticky prostor zvětšit. Pojďme se společně podívat, jakou magii jsme si pro vás připravili.

Barvy a lesklé materiály jsou tím nejjednodušším řešením pro vzdušné a pocitově prostorné interiéry. Čím světlejší odstín vybereme, tím více se bude světlo odrážet do prostoru.

123919-01-XXL Zdroj: VELUX

Nebude-li stačit barevné řešení, zvolíme lakované povrchy skříní, parket a obkladů. Dalším jednoduchým tipem jsou i jemné textury a spárořez menších dlaždic, které velmi dobře zvládají prostor podkroví opticky zvětšit.

119743-01-XXL Zdroj: VELUX

Tím nejdůležitějším prvkem, který je zcela přírodní a v podstatě zdarma, přesto dokáže ze špeluňky udělat prostorné hnízdo, je denní světlo. Dostatečně dimenzovaná okna zajistí kvalitní a prosvětlené podkrovní prostory. Jejich umístění a orientace budou pro váš příjemný pocit klíčové. Věnujte tedy více času přípravě a poctivému plánování okenních otvorů. Pokud si nevíte rady, nechte si poradit, jak střešní okno vhodně vybrat.

125738-01-XXL Zdroj: VELUX

Správná volba nábytku je dalším krokem k prostornému a vzdušnému interiéru. Především nízký a kusový nábytek rozmístíme ke stěnám, abychom dosáhli co nejvíce volného prostoru v úrovni horizontu očí.

111134-01-XXL Zdroj: VELUX

Úložná místa volíme otevřená, namísto skříněk raději police. Někteří fajnšmekři si potrpí na každém detailu, proto při výrobě nábytku navrhněte konstrukci co nejsubtilnější - namísto masivního dřeva upřednostněte například tenké kovové profily.

500334-01 velux_showroom_02_2014-018 Zdroj: VELUX

Jednoduchý efekt vytvoříme při použití zrcadel či průhledů do dalších místností. Již autoři petřínského zámku věděli, jak dostat světlo do hloubi svého bludiště. Umístěte zrcadla především do stísněných koupelen a úzkých chodeb, a vaše podkroví se pocitově ihned promění v luxusní a prostorné zámecké foyer.

119158-01-XXL Zdroj: VELUX