Jak správně větrat v podkroví během parných dnů?

Je léto. Rtuť v přehřátých teploměrech ukazuje přes 30 °C a všichni obyvatelé podkrovních bytů přemýšlejí, jak ve svém obydlí zachovat co nejpříjemnější prostředí. Ačkoliv může větrání ve velkých vedrech působit poněkud odstrašivě, je potřeba se zamyslet nad tím, kdy a jak často otvírat střešní okna, aby mohl dovnitř proudit čerstvý vzduch a přitom se v podkroví citelně neoteplovalo.

V nevětraných místnostech se zvyšuje vlhkost, která může způsobovat vznik plísní. Jak to ale nejlépe skloubit, pokud chcete mít přes den v podkroví příjemný vzduch? Nejlepším řešením je otevřít co nejvíce oken v ranních hodinách a nechat dovnitř proudit čerstvý vzduch alespoň několik minut.

118890-01-XXL Dostatečné větrání předchází vzniku plísní. 

Kombinace se stínicími doplňky

Při vysokých teplotách by se měla okna během dne otevírat jen v krajních případech. Ideální způsob, jak si v interiéru udržet příjemný chládek i v průběhu dne, je nejlépe venkovní, případně vnitřní stínění střešních oken.

123462-01-XXL Díky vnitřním roletám budete mít v pokoji přijemně i v parných letních dnech. 

Úsporné řešení nabízí venkovní roleta, která zachytí sluneční paprsky ještě dříve, než dopadnou na sklo okna, a tudíž zabraňuje přehřívání.

114099-02-XXL 
Venkovní roleta zachycuje sluneční paprsky a pomáhá tak proti přehřívání interiéru. 

Důležitá je pravidelnost

Stejně, jako budete větrat ráno, nechte otevřená okna i večer. Vzduch se tak stihne kompletně vyměnit a v podkroví budete mít příjemný chládek. V zimě pak navíc větrejte minimálně 3x za den.

Chytré systémy

Na trhu jsou k dostání chytré automatické systémy, které ovládají vaše okna i doplňky a vy tak nemusíte myslet na to, kdy zůstat doma, abyste s nimi mohli manipulovat. Stačí jen dopředu nastavit čas a datum a o nic dalšího už se nemusíte starat.

Například společnost VELUX nabízí možnost předvoleného programu Větrání, díky kterému budete mít v podkroví zcela optimální prostředí, i když sami zapomenete otevřít okno.

111857-01-XL-CZ-nahled Pokud zapomínáte větrat, využijte automatické ovládání oken.