Jak v podkroví pracovat se sádrokartonem?

Znáte to. Sádrokarton napojíme na L profil pomocí TX 55, následně ukotvíme CD spojku a stavěcí třmeny na pero. I takto může vypadat odborný návod k finalizaci podkrovní pomocí sádrokartonových desek. Není ale vše tak komplikované, jak se může na první pohled zdát. Pojďme se těm odborným výrazům podívat na kloub a proniknout do tajů sádrokartonů.

Sádrokarton (neboli SDK) je obzvláště v podkroví výborným pomocníkem. Pracuje rychle, s lehkostí a dokáže vyřešit i docela křivolaké prostory. Cenově vychází velice příznivě. Jedinou nevýhodou jsou jeho akustické vlastnosti, nedokáže pohltit dostatečné množství hluku mezi místnostmi. V kritických případech jej tedy zdvojujeme.

 

shutterstock_275594450 Sádrokarton je praktickým pomocníkem do každého podkroví. Zdroj: Shutterstock.com

Při práci se sádrokartonem se u důležitých detailů vyplatí používat kvalitní nářadí a doplňky. Jedním z nich je VELUX LSG 1000 kit, díky kterému se i choulostivá místa jako napojení na okenní otvory zdají býti naprosto banální. Přijdete, namontujete, odejdete. Žádná stavební firma, žádný řemeslník. Prostě jen vy a sádrokarton.

117893-01-XXL K práci se sádrokartonem budete potřebovat jen čas a kvalitní nářadí. 

A jak si poradí s křivolakým nepravoúhlým zadáním? Nepěkný tvar zdí a střechy obklopíte pozinkovanou konstrukcí, která má v průřezu tvar L, U, C (odtud tedy název L profil). Vyrobenou kostru následně obalíte deskami s příznivějším tvarem. Pak již stačí opatřit rohové části a spoje mezi deskami ztužujícími hliníkovými lištami, zatmelit pružnou spárovací hmotou a můžete malovat.

shutterstock_215909038 S trochou šikovnosti si poradíte i s nepravoúhlým zadáním. Zdroj: Shutterstock.com

No a aby toho nebylo málo, sádrokarton dokáže vytvořit "falešný" strop - podhled, do kterého je možné zapustit svítidla, vzduchotechniku a další doplňky.  Taková úprava zútulní obývací pokoj, sníží náklady na vytápění zmenšením objemu místnosti. A pokud odsadíme sádrokarton od stěny, získáme tzv: "slepou spáru", do které je možné umístit LED pásek nebo závěsy, což vypadá velmi efektně.

shutterstock_186048107 Falešný strop dodá interiéru nevšední vzhled. Zdroj: Shutterstock.com