Ján Stempel – světlo a stín v hlavní roli

Rubrika: Inspirace pro vaše podkroví 07.07.2014

Architekt Ján Stempel, původem ze Slovenska, v současnosti vede vlastní architektonickou kancelář stempel & tesar orientující se na rodinné domy. Vyučuje na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde předává své zkušenosti budoucím architektům. V našem rozhovoru jsme se ho ptali na úlohu světla a stínu v jeho práci.

Jakou roli hraje světlo při modelování vnitřních prostorů? Počítáte s ním už v konceptu rodinného domu, nebo až při řešení interiéru?

Myslím, že světlo je stejně důležité jako všechny ostatní faktory, mezi něž patří program rodiny, možnosti klienta či místo, kde dům stojí, které návrh ovlivňují. Kvalitní dům vzniká jedině tehdy, když se všechny tyto složky spojí a žádná není výrazně vyzdvižena ani potlačena.

Nakolik světelnou pohodu ovlivňuje směr a úhel, pod kterým paprsky slunce dopadají?

Pokud se bavíme o rodinných domech, tam je pro jednotlivé obytné místnosti samozřejmě důležité, jak jsou orientovány. Ale nejde jen o to, odkud přichází slunce dovnitř, ale také o to, kam se z domu díváme. Může se stát, že z hlediska oslunění nebude dům dokonale orientovaný, protože výhled, který stojí za to, je na severu.

venkovní roletyNejde jen o množství světla, ale i o jeho vlastnosti – aby bylo rozptýlené, nepříliš ostré a neoslňovalo?

Dříve používané záclony se už moc neuplatňují, ale o to víc se dnes navrhují žaluzie, kterými se dá intenzita slunečního záření velice dobře regulovat. A to hlavně žaluzie nebo rolety venkovní, protože jsou účinnější, zabrání rozehřátí skleněných ploch.

Chlazení domů začíná být možná větším problémem než vytápění.

Důležité je, aby všechno bylo v přirozené harmonii – to, co získáváme, i to, co ztrácíme. Chceme mít dobře prosvětlené místnosti, ale nechceme, aby horko zhoršovalo vlastnosti interiéru. V momentě, kdy musíme používat klimatizaci, není dům v pořádku. Na něco se zapomnělo. Pochopitelně jsou ale případy, kdy se bez klimatizace těžko obejdeme, jako u řadové zástavby se sedlovou střechou a okny na jih.

U svislých oken můžeme přehřívání předejít třeba pergolou. Patří k návrhu pergoly i typ rostlin?

Z tohoto důvodu spolupracuji se zahradním architektem. Pod pergoly, které navrhuji, prší. Na druhou stranu ale stojí za to, když svítí sluníčko. Světlo je příjemně rozptýlené, zeleň je „živá“. V létě stíní, díky čemuž se nepřehřívají okna ani interiér. V zimě pak všechno listí opadá a v interiéru je světla dostatek.

Jsou vaši klienti spokojeni s řešením stínění, které jim navrhujete? Je potřeba je přesvědčovat, aby si ho pořídili? Venkovní žaluzie jsou někdy stejně drahé jako okna.

Zatím si klienti nestěžují, ale může se stát, že za horkého počasí se některé místnosti přehřívají. Dům ale musí být vymyšlený tak, aby se daly otevřít dveře a prostory se mohly příčně provětrat. V momentě, kdy se provětrat nedají, teplo tam zůstává, a to je špatně. Úkolem architekta je, aby jeho argumenty byly přesvědčivé. Nejde ani tak o vlastní architekturu, ale o technické údaje, jaké budou zisky, jaké ztráty. Nejdůležitější je, aby architekt s klientem zůstali přátelé i po ukončení stavby. Pak se ukáže, jestli dům funguje správně.

Rozhovor byl v rozšířené podobě publikován v magazínu Výhledy

Text: Věra Konečná