Kouzelná noc s Perseidy v podkroví

Rubrika: Inspirace pro vaše podkroví 12.08.2015

Máte už plány na dnešní večer? Každým rokem v srpnu můžeme na obloze sledovat bohatý meteorický roj Perseidy. Letošní „padání hvězd“, jak ho běžně nazýváme, vychází právě na noc z 12. na 13. srpna. Připravte se na nejkouzelnější zážitek v roce a využijte podkrovních prostorů k pozorování doslova čarovné oblohy

Slzy svatého Vavřince

Možná znáte Perseidy pod lidovým názvem Slzy svatého Vavřince, který byl církevním hodnostářem strážícím majetek v Římské říši. Neuposlechl však rozkaz císaře a majetek rozdal chudým, za což byl popraven. Traduje se, že krátce poté lidé pozorovali na nebi padající „třpytivé slzy“, podle nichž vzniklo pojmenování Slzy svatého Vavřince.

Perseidy patří mezi nejrychleji se pohybující meteory. I proto je pohled na ně tak strhující zážitek.  Během hodiny totiž může spadnout až 110 těchto svítivých meteorů.

Roj dostal název podle souhvězdí Persea, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě  vylétají.

stars-690522_1280 Pohled na Perseidy je nezapomenutelným zážitkem. Zdroj: Pixabay.com

A přání se vyplní…

Všichni dobře známe pořekadlo, že když padá hvězda, máme si něco přát a ono se to splní. Máte-li tedy nějaké to tajné přání, dnešní noc patří vám. Měsíc je navíc v letošním srpnu před novem, což slibuje příznivou viditelnost.

122334-01-XXL Vidíte padat hvězdu? Přejte si něco.

Nejlépe si Perseidy vychutnáte v přítmí. Využijte podkroví, a tím spíše pokud máte střešní okna, k nerušenému pozorování noční oblohy. Pokud navíc okna otevřete, zážitek umocní i vůně čerstvého vzduchu a letní noci.

118095-01-XXL Není nic lepšího než strávit pozorování noční oblohy v dobré společnosti. 

Celá noc je před vámi, nenechte se rušit…

113362-01-XXL 
Dopřejte si pohled na nebe jen pro vás.