Lidské oko dokáže rozeznat kolem sedmi milionů barev a pro osm tisíc z nich máme označení. Purpurově nachová, indigová nebo korálová například. Vymalovali byste si jimi byt a víte vůbec, o jakých barvách je řeč? Připravili jsme malého průvodce světem barev (nejen pro muže). Ty totiž dokážou ovlivnit lidskou psychiku víc, než si myslíme. Jejich správná volba v interiéru je proto důležitá.
Ačkoli záleží na vkusu každého a přestože platí „sto lidí, sto chutí“, existují všeobecná pravidla, kterými je dobré se řídit. Nebo je alespoň znát a pak v duchu hesla „pravidla jsou od toho, aby se porušovala“ je překračovat.
Obecně platí, že přednost by měly dostávat neutrální barvy před křiklavými a výraznými. Bílá, béžová či šedá se vám neokoukají tak rychle jako výrazně fialová či brčálově zelená. Základ by proto měly tvořit jemné tóny, ozvláštnit interiér můžete třeba designovými doplňky.
Barvy také dokážou měnit vnímání prostoru – pokoj opticky zmenší, nebo naopak zvětší. Doporučuje se, aby dole byla tmavá barva a nahoře světlá, opačná varianta totiž vyvolává pocit propasti. Barvy také umí pocitově zvýšit či snížit teplotu v místnosti, a to až o 5 stupňů. Jiná se proto hodí do koupelen a ložnic, jiná do dětských pokojů nebo pracoven. Při výmalbě pokojů nezapomeňte, že více než tři barvy v místnosti (nejen stěn, ale i nábytku s doplňky) je příliš. Vždy si navíc zvolte jednu dominantní, nejlépe v neutrálních tónech, a tu pak oživte barvami doplňkovými. Hrajte si i s geometrickými tvary – vertikální pruhy opticky zvýší stropy, horizontální naopak pokoj rozšíří.
Následující tabulka vám přiblíží vlastnosti jednotlivých barev a vhodnost jejich použití do jednotlivých místností.
Jaké barvy preferujete vy a které byste naopak nikdy nezvolili? Podělte se s námi v diskuzi.