Podkroví ve vánočním kabátě

Rubrika: Inspirace pro vaše podkroví 17.12.2015

Vánoce, svátky, které trávíme v klidu a pohodě s našimi nejbližšími, se pomalu blíží. Často si je ale zbytečně necháváme otrávit shonem okolo nakupování dárků namísto toho, abychom se ponořili do kouzla vánoční atmosféry. Zkuste to letos jinak. A začít můžete třeba rovnou doma ve vašem podkroví. Přinášíme vám několik originálních tipů, jak si podkroví svátečně vyzdobit a dekoraci si připravit jednoduše i svépomocí.

 

washi pásky  Washi pásky jsou skvělým pomocníkem. Zdroj: Shutterstock.com

Jmelí a adventní věnec jsou dobrý základ. Pojďme ale zkusit ještě něco navíc

Vánoce jsou často jediné období, kdy se v zaneprázdněném roce k výraznějšímu dekorování interiéru dostaneme. Nebojte se tedy vrhnout do vánočního zdobení naplno a kromě klasiky jako adventní věnec nebo jmelí se pusťte i do odvážnějších výzdob. Co se třeba dá dělat se starými dobrými štaflemi? Máte-li čas, vezměte bílou barvu a natřete je. Pak na ně zavěste světelný řetěz a klidně i chvojí nebo konfetky.  Za pár korun získáte skvělý vánoční doplněk interiéru. Jak na to, se můžete podívat třeba zde, možná se necháte inspirovat? Pro milovníky stylu „udělej si sám“ doporučujeme poohlédnout se po tzv. washi páskách, kterými můžete vyzdobit a oblepit doslova vše. Určitě si je zamilujete pro jejich praktičnost, design i jednoduchou aplikaci.

trámy Čerstvé voňavé větve dodají vašemu interiéru tu pravou vánoční atmosféru. Zdroj: Shutterstock.com

Nevyužité trámy. Zapojte je o Vánocích

Trámy dotvářejí atmosféru podkroví po celý rok, ale o Vánocích se nabízí jako skvělý prostor pro umisťování sváteční dekorace. Zkrášlete je chvojím, vánočními řetězy, perníčky nebo naaranžovaným textilem - třeba červeným a zlatým tylem či organzou, kterou můžete velmi efektně použít i jako výzdobu sváteční tabule nebo při balení dárků. Pokud raději volíte přírodní materiály, použijte jutu a slaměné ozdoby.

střešní okno v zimě  Před úniky tepla vás ochrání venkovní roleta.
 
zcela zatemňující roleta 
Střešní okna dětského pokoje krásně dozdobí roleta s oblíbeným motivem. 

Rozsviťte střešní okna!

Vánoční romantiku ještě umocňuje výhled ze střešních oken, proto bychom právě ta měli nápaditě vyzdobit. Zasněžovacím sprejem se na nich dají pomocí šablonek vytvořit různé stromečky nebo sněhuláci, můžete je orámovat světélky nebo na ně spolu s dětmi nalepit vystřihovací sněhové vločky. Použít můžete i speciální gelové nálepky s vánoční tematikou. Doplňková svislá okna klidně ověste vlascem se šiškami nebo sušeným ovocem. Svítící hvězda, věnec nebo další závěsné dekorace pak budou kouzelné zevnitř, ale ohromí i sousedy z okolních domů. Střešní okna dodávají interiéru vzdušnost a prosvětlenost. Proti zimním nánosům sněhu je proto dobře ochrání venkovní roleta, která sníží i tepelné ztráty. Střešní okna v dětských pokojíčcích pak můžete z interiérové strany vyzdobit zcela zatemňujícími roletami s motivy postaviček od Disneyho. Možná tip na vánoční dárek pro vaše nejmenší?

 

vánoční dekorace  Nebojte se být kreativní. Zdroj: Shutterstock.com

Inspirujte se – Vánoce u nás i ve světě

Někdo se při zdobení rád drží typických českých tradic jako betlému, postaviček ze slámy, křížal a perníčků nebo voskových svíček. Co se ale třeba zkusit inspirovat v zahraničí? Nemusíme hned kopírovat americký opulentní styl, ale vkusnými světelnými řetězy, zlatou a červenou barvou nebo ověšením stromku netypickými ozdobami můžeme podkroví vkusně ozvláštnit. Střídměji a vkusněji pojímají Vánoce například v Dánsku. Výzdobu můžete podobně jako oni ladit do příjemné červeno-bílé kombinace a vyrobit si typické ozdobičky Julehjerter nebo použít motivy sobů. Příjemné je i zpestření ve francouzském stylu, provoňte své podkroví věncem z jehličí, suché trávy, šalvěje a citronů.

vánoční zátiší 
Cokoli, co vůní připomíná Vánoce je dobrý nápad. Zdroj: Shutterstock.com

Pokud vás naše tipy na netradiční výzdobu interiéru zaujaly, jsme rádi a věříme, že s nimi rodinu i návštěvy mile překvapíte. A nezapomeňte, s proměnou interiéru začněte včas, ať si ji náležitě užijete a baví vás!

Krásné prožití Vánoc přeje celá redakce Života v podkroví