Plánujete rekonstrukci podkroví, ale nevíte přesně, odkud začít a jak prostor co nejlépe využít? Důležité je především všechno detailně naplánovat. Dobře promyšlenou rekonstrukcí totiž můžete vytvořit útulný a prosvětlený prostor, kde budete rádi trávit své volné chvíle. Netušili byste, jak velkých pocitových změn docílíte, když do podkroví umístíte vhodná střešní okna. Pojďme si ale celý proces rekonstrukce podkroví projít krok po kroku, abychom na nic nezapomněli. Které stavební profese budeme potřebovat a na koho se máme obrátit, abychom naše představy přenesli do reálného světa?
V prvním díle našeho blogu o rekonstrukci podkroví se zaměříme na přípravnou fázi projektu. Začneme u stavebně technického zhodnocení stavby, obrátíme se na stavebního inženýra, architekta, potažmo geoda, dále využijeme investorský dozor stavby a nakonec přejdeme k samotnému výběru stavební firmy.
Před samotnou rekonstrukcí si vše pořádně promyslete. Zdoj: shutterstock.com
Než se ale pustíte do prvních kroků, je dobré si přesně říci, co od rekonstrukce očekáváte, jaký je váš sen a jak si představujete, že by vaše nové podkroví mělo vypadat. Kde bude kuchyně, ložnice a obývací pokoj? Zkrátka dispozice celého prostoru. Vždy je důležité zaměřit pozornost nejprve na prvky, které jsou pevně spojené se stavbou. Teprve poté se můžete věnovat detailům, jako je rozmístění nábytku, které navíc můžete v průběhu času měnit. Optické detaily můžete pilovat průběžně, je to ale celkové rozmístění hlavního prostoru, které skutečně vytváří příjemné bydlení.
V rekonstuovaném prostoru vám musí být prostě senzačně.
Nejdůležitější je, abyste se v novém prostoru cítili dobře, což zaručuje především dostatek denního světla a také dostatečný kontakt s venkovním prostorem. Například trojice střešních oken umístěných vedle sebe umožní maximální výhled ven a dodá tak pocit, že je prostor daleko větší díky optickému rozšíření o venkovní prostor, který maximalizuje dojem z obytného prostředí v interiéru. To je pak luxusní a hodnotné samo o sobě.
Správné umístění střešních oken místnost opticky zvětší.
Při celkovém plánu rekonstrukce je také třeba zhodnotit, jaké možnosti změn vlastně můžete realizovat. To zajistí stavebně technické zhodnocení stavby – jde především o stav krovu - které by měl provést odborník ze stavební firmy. Dále budete potřebovat doklad o stávajícím stavu celé budovy. Pokud tuto dokumentaci dosud nevlastníte, můžete si ji vyžádat na stavebním úřadě. V případě, že ji nenaleznete ani tam, obraťte se přímo na geodeta, který vám stávající stav budovy zaměří.
Zaměřte se na rozsah změn, které chcete realizovat a poraďte se s odborníky. Zdroj: shutterstock.com
Pomalu se tak blížíme do finále přípravné fáze, kde už chybí jen přenést představu rekonstrukce na papír. V dalším kroku se proto musíme obrátit na projektanta. Ten dokáže zpracovat vaše konkrétní návrhy, nápady a představy do realizovatelné podoby. Pokud chcete proměnu prostoru svěřit do rukou odborníka, který vám navrhne originální zpracování, obraťte se na architekta. Ten nejprve vypracuje architektonický návrh, na jehož základě pak zpracuje dokumentaci pro stavební povolení. Ať už se přikláníte ke kterékoli z těchto cest, dovede vás k potřebnému technickému řešení projektu, na základě kterého můžou začít samotné stavební práce.
Po sestavení projektu mohou konečně začít stavební práce. Zdroj: shutterstock.com
Pomyslnou tečkou za celým procesem příprav rekonstrukce podkroví je tedy získání potřebného povolení. Pokud rekonstrukcí zasahujete do vnějšího pláště, nebo když je změna pro vzhled budovy zásadní, je nezbytné vyřídit stavební povolení nebo ohlášení stavebních úprav. Jak již bylo řečeno, s tím Vám pomůže projektant či architekt. Pokud ale chcete ušetřit, můžete si řadu podkladů zajistit dopředu sami. V takovém případě musíte ještě před zadáním projektu zajít na stavební úřad a zjistit, jaký typ stavebního povolení či ohlášky budete potřebovat a jakou dokumentaci k tomu bude stavební úřad vyžadovat (např. statické posouzení, požární hodnocení rekonstrukce, apod.).
Nepodceňujte výběr stavební firmy, ta bude mít největší vliv na celkový výsledek. Zdroj: shutterstock.com
„Papírování“ máme tedy už úspěšně za sebou a můžeme začít stavět. Čeká nás ale ještě výběr stavební firmy. Vždy platí, že na projektových přípravách se nevyplácí šetřit, proto je dobré nechat si zpracovat rozpočet a dokumentaci pro výběr dodavatele. Získáte tak přehled nabídky na trhu a můžete mezi konkurenčními firmami nejen přehledně porovnávat, ale také si najímat jednotlivé profese zvlášť, čímž ušetříte výdaje. Pro hladký průběh rekonstrukce je v neposlední řadě výhodné najmout si investorský dozor stavby, který kontroluje jednotlivé kroky stavební firmy tak, aby byly dodržené veškeré potřebné kroky pro správný technologický postup.
Pro úsporu financí můžete najímat jednotlivé profese zvlášť. Zdroj: shutterstock.com
Tímto máme za sebou první fázi projektu, jsme ale teprve v polovině. Čeká nás ještě samotná realizace rekonstrukce podkrovních prostor. Na jaké překážky můžeme dále narazit a na co se připravit? Již brzy se těšte na 2. část blogu o profesích při rekonstrukci podkroví. Dozvíte se např. jak do podkroví přivést dostatek denního světla, jakou zvolit izolaci nebo na co si dát pozor při řešení rozvodů vody.