Profese, které budete potřebovat při rekonstrukci podkroví - 2. část

V první části blogu o rekonstrukci podkroví jsme probrali její přípravné fáze. Architekt či stavební technik již zhodnotili technický stav prostorů, projektant zpracoval konečný návrh přestavby, získali jsme stavební povolení. A teď už nás čeká samotná realizace. O tom, s jakými úskalími se budete vypořádávat, jaké řemeslníky budete na stavbě potřebovat a co po nich chtít, se dočtete v následujícím textu.

Rekonstrukce podkroví je organizačně poměrně náročný projekt, který se vyplácí neuspěchat. Postupně budete jednat se zedníky, montážními techniky střešních oken,  sádrokartonáři, elektrikáři, instalatéry, obkladači, a v některých případech i podlaháři a truhláři.  Plánování a koordinaci jednotlivých prací věnujte dostatečnou pozornost. Vyplatí se najmout vedoucího stavby (technický dozor), který stavbu povede a pomůže s výběrem a dohledem nad řemeslníky. Samozřejmě je také dobré stavbu pravidelně navštěvovat a kontrolovat průběh prací. Pokud budete s odvedenou prací z nějakého důvodu nespokojeni, s reklamacemi se obracejte právě na stavbyvedoucího či konkrétní řemeslníky (pokud si je najímáte jednotlivě).

rekonstrukce podkroví  Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu stavby. Zdroj: Shutterstock.com

První fáze rekonstrukce je jednoduše řečeno hrubá práce. Dělníci budou bourat staré příčky a zedníci, či sádrokartonáři případně stavět nové. Při výběru kvalifikovaných a spolehlivých řemeslníků je určitě dobré dát na předchozí zkušenosti – na odborné reference, doporučení od známých a docela dobře se dá řídit i hodnoceními na webových portálech, jako např. nejremeslnici.cz. Součástí hrubých prací je dále osazení oken. Montáž střešních oken nechte v každém případě na specialistech z certifikovaných montážních firem. Profesionální montáž je totiž nutnou podmínkou pro zachování záruky na nová střešní okna.

dostatek světla v podkroví

Dopřejte si dostatek čerstvého vzduchu díky střešním oknům. 

To, co dělá podkrovní bydlení půvabným, je krásný výhled, spousta denního světla po většinu dne a čerstvý vzduch. Výběru kvalitních střešních oken a hlavně naplánování jejich vhodného rozmístění proto věnujte zvláštní pozornost. Řiďte se zásadou, že minimální plocha prosklení by měla činit 1/10 celkové plochy místnosti. Obecně platí, že prosvětlení podkroví je lepší řešit větším počtem menších oken, než jedním velkým, protože denní světlo dosáhne i do stíněných zákoutí. Dostatečný počet střešních oken vám poskytne nejen velkorysý výhled a dostatek světla, ale také podstatně zvýší komfort podkrovního prostoru. Prosvětlenost a výhled do okolí jsou totiž důležité parametry pro realitní kanceláře.

výklopně kyvná okna Dostatek světla a krásný výhled udělá z vašeho bytu místo snů. 

Dobře si promyslete i to, jaký typ otevírání střešních oken zvolíte. Pokud máte rádi krásné výhledy do okolí, nejlepší volbou budou výklopně kyvná okna, u kterých je křídlo dostatečně vysoko nad podlahou, otevírá se ven a nezasahuje tak do interiéru.

rozvody elektřiny, vody a plynu 
Rozvody vody, plynu, elektřiny a topení musí být hlavně praktické. Zdroj: Shutterstock.com 

Jako další by měli stavbu navštívit instalatéři, plynaři, topenáři a elektrikáři. Jejich úkolem je natáhnout rozvody pro elektřinu, vodu, plyn, topení a případně i vzduchotechniku, se kterou vám ale nejlépe pomůže specialista - vzduchotechnik. Trasy rozvodů by měly být především praktické. Řemeslníci proto potřebují dopředu přesně vědět, kde udělat vývody pro baterie, topení nebo elektrické zásuvky a osvětlení. Po vysekání drážek a natažení rozvodů je potřeba už jen osadit a napojit dřez, vanu a umyvadla na vodní a odpadní přípojku a případně nainstalovat kotel nebo tepelné čerpadlo.

tepelná a zvuková izolace Jedním z nejdůležitějších prvků stavby je správná izolace.  

Vzhledem ke specifické dispozici podkroví je potřeba věnovat speciální pozornost kvalitní a vhodné izolaci. Při rekonstrukci využijte příležitosti a požádejte řemeslníky o řádnou izolaci – tepelnou a zvukovou ochranu, ale i hydroizolaci. Pravděpodobně vám sami řeknou, že je krov potřeba chránit nejen před vlhkostí z venku, ale i zevnitř bytu. Interiérová vlhkost totiž vstupuje do stěn a později by vás mohly trápit vznikající plísně. S řemeslníky tedy určitě proberte možnost instalace nějaké parozábrany – například parotěsné fólie.

větrání střešními okny Střešní okna dostanou do místnosti přirozené denní světlo a čerstvý vzduch. 

S izolací souvisí také větrání. Abyste dostali do bytu čerstvý vzduch a odvedli z něj přebytečnou vlhkost, dobře vám poslouží i přirozené větrání střešními okny. V letních měsících stačí otevřít okna v protilehlých šikminách a díky příčnému větrání či komínovému efektu získáme velice příjemné vnitřní klima. Pokud se rozhodnete řešit klima v interiéru pomocí klimatizace, rozhodně se vyplatí kontaktovat odborníky na vzduchotechniku.

kolaudace stavby 
Dolaďte každý detail. Zdroj: Shutterstock.com

Nyní už nás na stavbě čekají jen čisté stavební a dokončovací práce. Sádrokartonáři zaklopují rozvody a připevňují podhledy, obkladač pokládá dlažbu, podlahář podlahovou krytinu, elektrikář montuje svítidla a zásuvky. Pokud projekt vyžadoval stavební povolení, zbývá pro jeho dokončení už jen pomyslná poslední tečka - kolaudace stavby. Pokud byt odpovídá všem hygienickým, bezpečnostním a požárním požadavkům a byla dodržena výkresová dokumentace, projekt přestavby podkrovních prostor se chýlí ke zdárnému konci.

rekonstrukce podkroví Po rekonstrukci podkroví na vás čeká zasloužená odměna.

Rekonstrukce podkroví může být vyčerpávající. Vyžaduje vytvoření harmonogramu stavebních prací, schopnost systematicky koordinovat řemeslníky a dodávky materiálu a řadu dalších dovedností. Představte si ale sluneční světlo dopadající do bytu po většinu dne, nebo panoramatický výhled z velkých střešních oken a vězte, že vyložená energie za ten pocit bydlení v podkroví zkrátka stojí.