Rodinný dům v panonském venkovském stylu

Rubrika: Inspirace pro vaše podkroví 27.12.2015

Rodinný dům v Rakousku byl původně postaven jako stáj na pozemku, kde se dříve nacházelo více budov. Ty byly později v 60. letech zbourány a přízemí stáje se díky rekonstrukci proměnilo v obytný prostor.

2

U obytného prostoru nesmí chybět zahradní posezení. 

Pozemek má podélnou dispozici, která je pro tento rakouský region typická. Budova je odsazena od uzavřené zástavby na straně do ulice. Rozděluje tak pozemek na dvě části.

V roce 2009 byl pozemek odkoupen a dům prošel kompletní asanací. Horní podlaží bylo vybudováno v prostoru stávající střechy a vnější zařízení byla kompletně přizpůsobena nové podobě stavby. Asanační práce nezahrnovaly pouze technické úpravy, ale také odstranění všech konstrukčních stavebních zásahů z předchozích let.

Čtvercová okna v přízemí byla nahrazena špaletovými okny v regionálním stylu. Ta jsou součástí nové členěné podoby průčelí stavby podle vzoru panonských obytných domů.

5

 

4

Prostor v sobě snoubí původní prvky s těmi moderními. 

Ojekt byl také přestavěn do původního tvaru, přičemž silné kamenné zdivo v přízemí bylo zachováno, stejně jako původní protáhlý pozemek s podélnou dispozicí.

V přízemí domu se nachází obytný kuchyňský prostor s přímým vstupem na západní terasu a obývací pokoj s otevřeným krbem. Dřevěné schodiště vede do otevřené galerie, která nenásilně navazuje na vzdušnou jídelní zónu.

6

Bílá barva dodává prostoru vzdušnost. 

Zajímavým řešením a dominantou interiéru je dvoupodlažní pás oken, která prosvětlují prostor a z obou úrovní umožňují výhled do zahrady. V horním podlaží se nalézá také koupelna a na východ orientovaná ložnice.

8

Hlavní roli hraje v celém domě světlo. 

Nově osazená střešní okna přirozeně a stejnoměrně přivádějí denní světlo do všech místností. Elegantně při tom akcentují konkrétní zóny – vstup na schodiště a galerii. Dispozice interiéru, jež se výrazně odklání od tradičního stavebního fondu, byla projektována v moderním, ale zároveň nadčasovém stylu.

7

Bílá barva a dostatek světla celý prostor opticky ještě zvětšuje. 

Pro materiály, které v interiéru převažují, jsou charakteristické tlumené neutrální barvy. Díky tomu dochází k optickému zvětšení vnitřního prostoru a celek tak působí čistě a harmonicky.

Místo Rakousko
Adresa Weiden/See
Architekt Arch DI Stefan Ehrenberger