Tipy, jak vybrat střešní okno

Střešní okna jsou investicí na několik let dopředu, ta skutečně kvalitní a dobře namontovaná vám poslouží minimálně 15-20 let. Na co si dát při jejich výběru pozor a jaký typ volit? Připravili jsme pro vás praktického průvodce, jak vybrat střešní okna, se kterými budete spokojeni.

Budiž světlo (a taky pěkný výhled)

Ačkoli to může znít banálně, střešní okno by mělo především přinést dostatek denního světla do podkroví. Díky svému umístění ve sklonu dokáže prosvětlit místnost daleko lépe než okno fasádní, ale i mezi střešními okny je rozdíl. Záleží například na šířce rámu a velikosti prosklené plochy: větší plocha nejenže lépe prosvětlí místnost, ale dopřeje vám hezčí a širší výhled. Užší rám přitom nemusí znamenat horší tepelně izolační vlastnosti. Pro milovníky výhledů jsou nejlepší volbou okna se spodním ovládáním a panoramatickým výhledem, která se dají otevřít až do 45°.Denní světlo v podkroví

I v koupelně můžete mít nezapomenutelný výhled. 

Dopřejte si pohodlí

Kvalitní střešní okna myslí i na vaše pohodlí, tzn., že se velmi snadno a příjemně ovládají. Například společnost VELUX v Nové generaci střešních oken přišla s ergonomickým horním madlem pro lepší manipulaci s oknem. Ti, kdo preferují výše položená okna, pod nimiž můžete v klidu umístit nábytek, mají na výběr ze střešních oken se spodním ovládáním pomocí klasické kliky. Manuální ovládání můžete nahradit i tím na dálkové ovládání, které se vyplatí především u oken, na něž hůře dosáhnete.

Snadné ovládání střešního okna

Nové technologie nabízí i automatické ovládání oken. 

Ušetřete peněženku a chraňte planetu

Investovat do kvalitních střešních oken se vyplatí. Při výběru si všímejte především systému izolace střešního okna, součinitele prostupu tepla celým oknem (tzv. Uw) a například i možnosti zapuštěné montáže do střechy, která snižuje tepelné ztráty. Pokud tyto parametry splňují vámi vybraná střešní okna, pak máte zelenou v jejich nákupu. Zeleně, tedy ekologicky, se navíc budete chovat i vy – pasivní solární zisky ze střešních oken v zimě zúročíte a nižší spotřeba topiva nezatíží životní prostředí.

Izolace střešního okna

Vybírejte kvalitní okna, ušetříte tím peníze i životní prostředí. 

Na co dalšího nezapomenout

Co všechno u výběru střešních oken sledovat? Určitě typ střešních oken a jejich způsob ovládání. Nezapomínejte ani na materiálové provedení: dřevěná, plastová nebo kombinace obou materiálů, tzv.  bílá bezúdržbová okna, která mají dřevěné jádro potažené vrstvou polyuretanu.

Dřevěná střešní okna

Při výběru oken dbejte na jednoduché ovládání. 

U koho vybírat?

Výrobců střešních oken je samozřejmě celá řada. Nejznámější je dánský VELUX, který střešní okna vyrábí přes 70 let a jehož zakladatel Villum Kann-Rasmussen střešní okno, které umožnilo obývat podkrovní prostory, vynalezl. Nyní má spoustu následovníků po celém světě i v České republice.Střešní okna VELUX

Vždy dávejte před výhodnou cenou přednost kvalitě. Zdroj: chatarchalupar.cz

Při výběru značky nesledujte jen a pouze cenu. Zohledněte spíše cenu v poměru s kvalitou ať už samotného produktu, nebo zákaznického servisu. Poskytuje výrobce nadstandardní servis nebo záruku? Má ve své nabídce stínicí či montážní doplňky? Co třeba venkovní markýzy či rolety?

Po výběru střešních oken

Výběrem střešních oken to nekončí. Nezapomeňte na jejich správné umístění a na odbornou montáž! Seznam certifikovaných firem pro montáž střešního okna naleznete zde.Správné umístění střešního okna

Nejen výběr, ale hlavně umístění oken udělá díky dostatku denního světla z vašeho domu oázu klidu.