V rodinném domě u Brna nechybí denní světlo ani vana pod hvězdami

Rubrika: Inspirace pro vaše podkroví 09.12.2015

Mladý pár s čerstvě narozenou dcerou se do rodinného domu u Brna nastěhoval před půl rokem. Protože se jednalo o nedokončenou novostavbu, bylo nutné ještě vyřešit částečné stavební úpravy a zavedení elektřiny do domu. „Z tohoto období máme obzvláště zábavné historky. Když jsme si potřebovali večer rozsvítit, museli jsme se přes kabel napojit na elektřinu u sousedů, což nebylo vůbec jednoduché,“ vzpomíná s úsměvem majitelka domu. V současné době je již celý dům plně funkční a kompletně vybavený.

 

 

Výběr domu

Oba rodiče sami dříve bydleli v rodinném domě, takže jim připadalo úplně přirozené vychovávat dítě v rodinném domě se zahradou, kde bude mít dostatek prostoru pro hraní. Navíc je lákala myšlenka bydlet na okraji města, nejlépe v obklopení přírody, kde je čistější prostředí a především klid. Co se pak týče dispozice domu, preferovali dům patrový: „Líbí se nám hlavně z toho důvodu, že spodní prostory jsou ideální k setkávání s celou rodinou nebo návštěvami, zatímco horní patro nám bude poskytovat soukromí – takovou naši oázu klidu,“ konstatuje pan Martin.

7446

Správné řešení interiéru nabízí jak prostor pro setkávání s přáteli, ale i soukromí. 

Při výběru domu měl pár v podstatě jediné hlavní kritérium. A tím byl dostatek denního světla v interiéru. Jak se ale ukázalo, tuto základní podmínku nebylo tak jednoduché splnit. „Především starší domy v okolí totiž měly klasická fasádní okna, která do domu zdaleka nepřivedou tolik přirozeného světla, jako okna střešní nebo francouzská, díky kterým jsme si nakonec vybrali právě tento dům.“ Podkrovní prostory sice původně nebyly striktním požadavkem pro vysněné bydlení, Martin s Eliškou ale přiznávají, že se jim podkroví velmi zalíbilo a jsou mile překvapeni, jak je útulné a jak příjemně se v něm žije.

7413

Nejpodstatnějším kritériem je dostatek světla.  

Denní světlo je ideální spolubydlící

7458

Střešní okno ve světlíku prosvětlí celou místnost.

K jídelnímu koutu je denní světlo přivedeno ještě dalším, poměrně netradičním způsobem - za pomoci střešního okna ve světlíku, které prostoru dodává útulnou atmosféru a opticky ho zvětšuje. „Dostatek světla a příjemná atmosféra jsou pro nás u jídelního stolu důležité, protože tu trávíme poměrně hodně času. Nejen během jídla, často tu totiž i pracujeme.“ Při slunečných dnech si navíc světlo pohrává na stěnách interiéru a vytváří zajímavé optické efekty a obrazce.

Do horního patra pak vedou betonové točité schody, které nejsou nijak dále upraveny, pouze jednoduše dohladka uhlazeny. V prvním patře se nachází koupelna, dětský pokoj a ložnice. Právě dětský pokoj je bezesporu jedním z nejsvětlejších míst v domě, protože je zde vestavěno celkem sedm oken VELUX. Čtyři střešní okna a tři okna svislá doplňková. Díky této kombinaci tu v podstatě vznikla jakási prosklená stěna, která pokoj dokonale prozařuje denním světlem. Projekt dětského pokoje je navíc promyšlený i do budoucna, protože prostor v případě potřeby bude možné rozdělit na dva obytné prostory, které budou rovnoměrně prosvětleny.

7439

Prostor nabízí možnost rozdělit ho na dva samostatné pokoje. 

Střešní okna si užívá celá rodina

Zajímavostí je také umístění velkého střešního okna přímo nad vanou v koupelně, což majitelům umožňuje netradiční pohled na noční oblohu přímo z koupele. Střešní okna si však majitelé chválí  i v dalších místnostech. „V noci často vstávám k dceři, a tak se mi dokonce jednou poštěstilo vidět skrze střešní okna v ložnici tři padající hvězdy, což bylo opravdu kouzelné,“ vzpomíná Eliška.

7422

Pohled na oblohu plnou hvězd při voňavé koupeli je opravdová romantika. 

A jak to vypadá s údržbou takového množství oken? S tou má zatím trochu paradoxně zkušenosti jen pan Martin. „Když stavební firma dokončila fasádu a přišel čas okna umýt, řada byla na mě, protože manželka byla čerstvě po porodu. K mému, nutno podotknout, příjemnému překvapení se ale okna umývají docela snadno. Člověk si představuje, jak bude stavět žebřík ke střeše, aby dosáhl, kam potřebuje. Místo toho se ale okno dá celé otočit, takže jsem ho jednoduše otřel. Ještě že tak, protože jak to vypadá, zatím budu mít okna na starosti já,“ komentuje s úsměvem majitel domu.