Víme, jak na účinné zateplení podkroví

Rubrika: Inspirace pro vaše podkroví 16.10.2013

Pro velký zájem o problematiku zateplení střechy jsme se rozhodli toto téma podrobit naší analýze. Zmíníme se o skladbě střechy, upozorníme na časté problémy, navrhneme různá řešení. Pokud jste právě ve fázi, kdy se vás zateplení podkroví týká, rozhodně pokračujte ve čtení následujících řádků.

skladba střešního pláště

Izolace by měla být umístěna co nejblíže interiéru. Zdroj: ecologicalbuildingsystem.com

Skladba střešního pláště se dělí do 3 částí: střešní krytina, izolace a vnitřní povrchové úpravy. Izolací je myšleno jak tepelné zajištění, tak i pojistná hydroizolace a parozábrana. Ta by měla být umístěna co nejblíže interiéru, aby zabránila, jak název napovídá, průniku vlhkosti z interiéru do konstrukce krovu.

izolace střechy

Správným umístěním izolace ochráníte váš interiér proti vlhkosti. Zdroj: stavba.tzb-info.cz

Izolačních materiálů je celá řada, počínaje klasickým polystyrenem přes minerální vatu až po konopnou izolaci nebo chytrou izolační pěnu, která se aplikuje nástřikem. Jedním z efektivních řešení je foukaná celulózová izolace. Teplo dokáže částečně akumulovat a v noci zpětně ohřívat vychládající interiér.

Pro příznivce tradičních materiálů může být řešením izolace z ovčí vlny. Její výroba postrádá veškeré chemické procesy, svými vlastnostmi převyšuje minerální izolaci. Zvolíte-li tento typ zateplení, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Na druhou stranu recyklovatelnost a pozitivní vliv na kvalitu vnitřního prostředí její vysokou finanční náročnost plnohodnotně vyrovná.izolace z ovčí vlny

Izolačních materiálů existuje nespočet. Zdroj: isolena.cz

Nejúčinějším typem zateplení je z hlediska technických výpočtů tzv. nadkrokevní (jednolitá) izolace. Izolační materiál se v tomto případě ukládá nad krokve (viz foto), díky takovému řešení se krokve stávají dominantním designovým prvkem v interiéru. Hodí se především pro roubenky nebo vesnické bydlení.

nadkrokevní izolace

Při výběru střešních oken dbejte na označení Uw.

Už dávno neplatí, že střešní okna jsou odsavačem tepelné energie. Při jejich výběru ovšem dejte důraz na kvalitu. Věnujte pozornost zasklení a sledujte označení Uw, tedy součinitel prostupu tepla celým oknem. Čím nižší je hodnota Uw, tím méně tepla vám bude unikat v zimním období. Více informací naleznete například zde.

střešní okna

Dostatek denního světla vám dodá energii. 

Kvalitní zasklení není vše. U střešních oken také velmi záleží na jejich osazení do střešního pláště.  K tomu napomohou i různé systémové prvky od prefabrikovaného ostění přes zateplovací sadu až po rolety, které v zimě ochrání před úniky tepla oknem. Okna si však nechejte nainstalovat odbornou montážní firmou.

zateplené lemování VELUXInstalaci střešních oken nechte raději na odbornících. 

Noční můrou pro zateplení podkrovních prostor je nežádoucí návštěva kuny obecné. Vytrhává izolaci, chodí na vlastní toaletu a zbytky potravy schovává na horší časy. Vyhnat takového pasažéra může být celkem oříšek. Odborníci radí použít speciální odpuzující spreje proti kunám, jedy v potravě nebo nastražené pasti. Nechte si poradit na diskuzních fórech.

kuna zateplení

Proti nezvaným návštěvníkům vás ochrání speciální spreje.