Život v podkroví

4+1 tip, jak si udržet v podkroví správnou vlhkost

Written by Život v podkroví | 25.11.2015

"Host do domu, Bůh do domu". A vězte, že o některé návštěvy by se mělo pečovat se zvýšenou pozorností. Jednou z nich je právě vlhkost. Přichází bez pozvání, vleze všude, kam jen oko dohlédne a těžko se s ní člověk domluví na odchodu. Existuje však pár způsobů, jak si s ní poradit. Přinášíme vám 4+1 jeden tip, jak si udržet tu správnou hodnotu vlhkosti v interiéru.

Kde se vlastně ta vlhkost bere? Jednoduše ji každou vteřinou vydechujeme, ona si pak pluje interiérem, a jakmile narazí na chladné sklo, začne se rosit.  Velmi důležité je proto také umístění topné soustavy, která zajistí permanentní cirkulaci vzduchu. Vlhkost na povrchu skla tak nestihne kondenzovat a opět se vrací do interiéru.

 

Vlhkost závisí především na cirkulaci vzduchu.  

Tradiční řešení

Je to až banálně jednoduché – otevřeme si okno. Ideální je použít příčné větrání, říká se tomu lidově průvan. Zvolíme okna na protilehlých fasádách s rozdílnými teplotami, vzduch nabere rychlost a vlhkost optimalizujeme za minimálních tepelných ztrát během pár vteřin.

 

Protilehlá okna zajistí lepší cirkulaci vzduchu. 

 

Taky zapomínáte větrat? Chytrou „vychytávkou“ v této oblasti je integrovaná ventilace střešních oken VELUX. Díky ní můžete větrat třeba celý den, i když máte okno zavřené. Dovnitř vám bude proudit čerstvý vzduch, beze strachu z dešťových kapek či bodavého hmyzu.

 

Díky integrované ventilaci proudí do interiéru vzduch aniž byste museli otevřít okno.

Dalším tipem je malé technologické řešení vlhkosti. Snížit hladinu pod hraničních 60 % nám pomůže malá krabička - klimatizace. Pokud máme v podkroví galerii, takovéto řešení je skoro nezbytně nutné. Lidé snesou až 70% vlhkosti, ale takový Van Gogh více jak 35% nezvládne, začne sesychat.

Zdroj: Shutterstock.com

 

Speciální péči věnujte koupelnám, ty jsou z logiky věci k nadměrné vlhkosti nejnáchylnější. V takových prostorách není nad silný ventilátor, který pomocí komínového efektu vytáhne vlhkost jako Santa prázdný pytel na dárky. Větrák umístěte ideálně přímo nad sprchový kout či vanu.

Do koupelny nezapomeňte umístit ventilátor.