Na sluníčko a letní dny se tradičně těšíme po celý rok. Něco jiného je to ovšem v podkrovních bytech, kde letní počasí dokáže majitele někdy hodně potrápit. Nepříjemné přehřívání, hlučné a silné krupobití nebo obtížný hmyz létající do interiéru snadno naruší domácí pohodu. Jak si tedy v podkroví v klidu odpočinout a načerpat energii i během rozmarného léta?
Chládek v létě? Jde to i bez klimatizace
Podkrovní prostory nabízí díky střešním oknům mnohonásobně více světla.
Na přehřívání podkrovních prostor má vliv řada faktorů, jako je tloušťka izolace střechy, její orientace k různým světovým stranám, počet střešních oken nebo výběr zasklení a stínění. Právě stínění může být velmi účinnou ochranou proti přehřívání podkrovních prostor, je však potřeba zachytit sluneční paprsky ještě před dopadem na skleněnou tabuli okna, tedy z venkovní strany.
Pokud uvažujete nad klimatizací, poraďte se i s ostatními obyvateli bytu, ne vždy je to totiž nejlepší řešení, které vyhovuje všem.
Další možností je určitě klimatizace, ale sami to jistě znáte, její nastavení občas dokáže rozhádat kolegy v práci i partnery doma. Pokud patříte mezi ty, kterým klimatizace v podkroví nevyhovuje a jen při pomyšlení na ni se vám spouští rýma, nebo zkrátka jen nechcete zbytečně platit více za energie, zkuste na svá střešní okna umístit venkovní stínicí doplňky, které poskytují nejúčinnější ochranu proti přehřívání interiéru. Vnitřní prostředí si tak zpříjemníte jednoduchým a finančně dostupným způsobem.
Stínící doplňky ochrání interiér před přehříváním.
Jednou z variant je vnější venkovní markýza. Je to elegantní a zároveň praktické řešení proti nepříjemnému přehřívání podkroví. Účinně totiž odráží sluneční paprsky dříve, než dopadnou na sklo střešního okna. Její síťová struktura navíc nebrání výhledu z okna a do interiéru přivádí stále dostatek denního světla. Např. VELUX nabízí venkovní markýzy, které dokážou snížit teplotu v interiéru až o 6 °C.
Venkovní roleta chrání před vedrem a je tak nepostradatelným pomocníkem hlavně v letních měsících.
Dalším, velmi praktickým pomocníkem v boji proti přehřívání podkroví je venkovní roleta. Ta umí nejlépe zabránit prostupu úmorného tepla do interiéru. Současně na střešním okně funguje jako ochranný štít proti nečekanému krupobití či prudkému dešti, které jsou právě v létě poměrně časté a dokážou na tabulky střešních oken pořádně zabubnovat.
Venkovní roleta vás ochrání i před hlukem.
Venkovní roletu oceníte také ve chvílích, kdy si chcete dopřát klid. Silný déšť, kroupy, hluk ze silnice… i nepříjemné vnější ruchy umí venkovní roleta snížit, a to až o 3 dB (venkovní roleta VELUX). Tuto hodnotu člověk v místnosti vnímá jako pokles intenzity hluku až o polovinu. Pokud máte rádi soukromí a úplné zatemnění, například pro lepší spánek, bude venkovní roleta skvělým doplňkem vašich střešních oken v ložnici.
Jednoduchá ochrana proti dotěrnému hmyzu
Proti hmyzu zaručeně pomůže síť, můžete tak nadále bez problému větrat bez nezvaných návštěvníků.
Vychutnat si ničím nerušený spánek může být v letních měsících někdy náročnější kvůli obtížnému hmyzu, který do podkroví nalétá. Často proto volíme mezi otevřeným oknem a štípanci nebo zavřeným oknem, horkem a nepříjemným vnitřním prostředím.
Síť umístěte hlavně do dětského pokoje.
Pokud chcete těmto nepraktickým kompromisům učinit konec, nainstalujte si na ostění střešních oken síť proti hmyzu. Díky ní mohou zůstat okna otevřená, takže do interiéru bude proudit chladný a čerstvý vzduch, kdykoli si budete přát.