Na co si dát pozor při zateplení střechy?

To, že je v podkroví důležitá izolace, věděli už naši předkové. I z tohoto důvodu sem umisťovali seno, které funguje jako dobrý tepelný izolant. Dnes už se ale ví, že se z podkroví dá vytvořit jedinečný prostor k bydlení. Jaké jsou trendy v zateplování střechy?

aquieterstorm.tumblr

Příjemné bydlení v podkroví začíná kvalitní izolací. Zdroj fotky: Aquieterstorm.tumblr

Zateplená střecha chrání před chladem i teplem

Hned na začátku je důležité si uvědomit, že pod pojmem „izolace střechy“ se skrývá nejenom ochrana před tepelnými úniky, ale také opačné řešení. V dnešní době je totiž mnohem větším rizikem přehřívání a zvýšená teplota, která může zejména v letních měsících znepříjemnit pobyt v podkroví.

digsdigs_com

Bydlení v podkroví může být přímo snové, nepodceňte však dobrou izolaci střechy. Zdroj fotky: Digsdigs.com

Jaký materiál zvolit?

Nejdřív seno, pak klasický polystyren a skelná vata. Stejně jako v módě, tak i v oblasti izolace střechy se střídají trendy. V současnosti se nejčastěji používá minerální vata, ovčí vlna, foukaná pěna a další inovativní materiály. Nabídka je opravdu pestrá – jak tedy vybrat vhodný materiál pro zateplení podkroví staré i nové střechy? Orientujte se hlavně podle referencí a poměru cena/výkon. Pokud si ani tak nejste jistí, poraďte se s odborníkem.

wearenapoleon.tumblr_com

Poradit se s odborníkem ohledně výběru správného izolačního materiálu není žádná ostuda. Nabídka je totiž pestrá a běžný člověk se v ní snadno ztratí. Zdroj fotky: www.wearenapoleon.tumblr.com

Zateplení svépomocí? Hlídejte návaznost vrstev

Jakékoliv zateplovací práce vyžadují přesné postupy. Každá sebemenší chyba může navyšovat váš účet za vytápění. Pokud se rozhodnete, že podkroví zaizolujete sami, opravdu pečlivě si nastudujte postupy.

Zaměřte se zejména na návaznost jednotlivých vrstev. Správná skladba střešního pláště je důležitá především pro kondenzaci vodní páry. Hned za interiérovým obkladem by neměla chybět „parotěska“, která chrání konstrukci před vlhkostí.

diynetwork_com-1

Při zateplování střechy svépomocí nezapomeňte používat ochranné pracovní pomůcky. Zdroj fotky: diynetwork.com

Izolace střechy určuje ráz podkroví

Umístění izolace ovlivní finální vzhled prostoru. Díky nadkrokevní izolaci můžete nechat pohledový krokevní systém. Mezikrokevní izolace pak bude prostorově úspornějším řešením. Třetí variantu – podkrokevní pak využijete u typu rekonstrukcí, při kterých není možné jakkoliv zasahovat do struktury krovu.

Kvalitně řešený detail je klíčem k celistvosti zateplení

Abyste docílili účinného zateplení podkroví staré střechy, nezapomeňte věnovat zvýšenou péči více namáhaným částem krovu. Detaily, kde na sebe navazují jednotlivé části konstrukcí (hřeben, pozednice či prostup komína), bývají častým zdrojem úniku tepla (tzv. tepelné mosty). Zesílením izolace a správným  napojením jednotlivých vrstev zařídíte kvalitně provedený detail. Inspiraci najdete na fórech stavebních inženýrů.

MyHouseIdea_com

Zachovat trámy, nebo je skrýt? To si musíte ujasnit už při zateplení střechy. Zdroj fotky: myhouseidea.com

Výběr střešních oken hraje důležitou roli

Střešní okna tvoří samostatné téma při zateplení staré střechy. Tepelné vlastnosti dostupných výrobků na trhu se rok od roku zlepšují. Hlavní ukazatel, součinitel prostupu tepla, se dnes pohybuje u nejkvalitnějších oken až kolem hodnoty 0,8 W/(m2K).

Neváhejte zainvestovat do poctivých střešních oken. Ve výsledku totiž vyjdou levněji než nekvalitní okna, kvůli kterým zbytečně protopíte několik tisíců ročně. Pokud si navíc vyberete taková, která se vyrábějí v bezúdržbové variantě, ušetříte i čas a starosti.

myidealhome.tumblr_com

Podkroví neznamená jen trámy, vyřešit se dá i pomocí velkých skleněných ploch. Zdroj fotky: myidealhome.tumblr

V jakém stavu je vaše stará střecha?

Zateplením střechy dojde ke zvýšení hmotnosti. Konstrukční prvky krovu se dříve dimenzovaly s menším rizikem zatížení, a proto současným normám nevyhoví. Jsou také mnohem náchylnější na působení hub a škůdců, kteří mohli se v krovu postupem času usadit. Jakákoliv rekonstrukce staršího krovu by proto měla před zateplením projít statickou kontrolou a mykologickým a biologickým průzkumem.

Spruce & Pine_com

Staré dřevěné trámy sice vypadají designově, ale vždy si pohlídejte jejich funkčnost. Pokud už přestávají plnit svůj účel, s jejich výměnou nesmíte otálet. Zdroj fotky: Spruce & Pine.com

S chutí do toho, ať je všechno hotovo!

Rekonstrukce krovu bývá ve všech ohledech náročná. Nepodceňte proto přípravu, poraďte se s odborníky a vyvarujte se unáhlených rozhodnutí. Držíme palce!